Tradicionalni sigurnosni protokoli koji uključuju antivirusne softvere i alate za enkripciju, štitiće informacije koje se nalaze u vašem telefonu, ali šta ako dođe do fizičke krađe koja je verovatno najrealnija opasnost?
Prva stvar koju bi trebali da uradite jeste postavka lozinke. Ako vam je iPhone ukraden, kradljivac mora znati PIN kako bi mogao pristupi uređaju.
Dobra stvar je ta da lozinku možete postaviti nakon što vam je telefon ukraden, koristeći opciju „Pronađi moj iPhone“, ali još bolje je ovu radite i pre nego do ove situacije dođe.
Ako vaš uređaj ima Apple Touch ID senzor otiska prsta, trebali biste ga koristiti. Isto važi i za Face ID. Zahtevanje otiska prsta ili skeniranja lica za otključavanje, jača je sigurnost od lozinke koju biste možda zaboravili ili koju računar može pogoditi uz dovoljno vremena.
Ako vam je iPhone ukraden, „Pronađi moj iPhone“ može biti jedan od načina da ga pronađete. Ova besplatna iCloud opcija koristi ugrađeni GPS uređaja kako bi precizno odredilo njegovu lokaciju na karti tako da ga možete pratiti.
Kontrolisanje sigurnosti vaših privatnih podataka jednako je važno kao i fizička sigurnost uređaja. Danas postoji mnogo pretnji podacima, uključujući i one od strane aplikacija instaliranih na vašem telefonu. iOS ima snažne, ugrađene kontrole privatnosti.
Mnogi zagovaraju jailbreak-ovanje iPhonea, a šta to ustvari znači? Ovaj postupak vam omogućava prilagođavanje telefona na načine koji nisu službeno odobreni od strane Applea. Nakon toga ćete dobiti mogućnost da instalirate aplikacije koje nisu odobrene od strane App Storea ili da plaćene aplikacije preuzimate besplatno. Međutim, ako želite da vaš iPhone bude što sigurniji, držite se podalje od ovog postupka.
Apple je dizajnirao iOS tako da sigurnost bude na prvom mestu. Zato su iPhonei manje podložni virusima, zlonamernim programima i drugim sigurnosnim pretnjama koje vrebaju softvere kako računara, tako i Android telefona.
Ako sinhronizujete iPhone sa svojim računarom, podaci s telefona biće sačuvani na njemu. To znači da su informacije potencijalno dostupne svakome ko može pristupiti vašem računaru.
Zato osigurajte svoje podatke šifrovanjem sigurnosnih kopija. Da biste to učinili, spojite telefon na računarom, otvorite iTunes, označite kućicu „Šifruj sigurnosnu kopiju iPhone-a“ i postavite lozinku.
Šifrovanje sigurnosne kopije u kombinaciji s lozinkom za iPhone umnogome smanjuje verovatnoću krađe podataka.
Postoji nekoliko aplikacija za iPhone s glavnim fokusom na sigurnost i privatnost. Većina je besplatna, a neke imaju i plaćene opcije ako želite više mogućnosti.
Jedan od popularnih i korisnih načina za osiguravanje privatnosti vaših pregleda na internetu je VPN. Pristup VPN-u možete postaviti na iPhone-u, ručno putem postavki ili pomoću aplikacije za VPN.
Ako brinete o sigurnosti iPhone-a do te mere da želite sprečiti i prisluškivanje vlade, imate i druge opcije osim VPN-a. A kada je reč o zaštiti tekstualnih poruka, možete koristite aplikaciju za šifrovanje poruka.
Sigurnost lozinki je također važna. Ako neko dobije pristup vašem telefonu, poslednje što želite je da pronađe popis lozinki za vaše banke i druge račune. Koristite aplikaciju za čuvanje lozinki kako biste osigurali da ih niko osim vas ne može videti.