Klasično brisanje aplikacije na Mac računaru podrazumeva povlačenje aplikacije u smeće. Ali šta kada ta metoda ne funkcioniše? U nastavku vam otkrivamo još tri moguća načina za brisanje aplikacija koje se ne mogu obrisati na klasičan način.
Kada prvi put instalirate aplikacije na svom Mac računaru, obično to radite koristeći specijalizovan program nazvan installer, koji dolazi sa preuzimanjem aplikacije. Isto tako, možete koristiti program uninstaller kada želite da je obrišete.
Postoje dva tipa uninstallera:
Da bi proverili da li aplikacija koju želite da obrišete uključuje uninstaller, potrebno je da pronađete njen folder. Ukoliko ga tamo pronađete, pokrenite ga i pratite uputstva na ekranu. No, ukoliko ga aplikacija koju želite da obrišete nema, koristite alatke trećih strana poput AppCleaner. Evo šta treba da uradite:
Nakon pokretanja AppCleaner-a, sve što je potrebno da uradite jeste da povučete aplikaciju iz foldera „Applications“ na prozor uninstallera. Pregledajte još jednom sve fajlove koji će biti obrisani. Kliknite na „Remove“ i posao je gotov.
Brisanje aplikacija na ovaj način je odlično jer pored nje briše i sve povezane fajlove uključujući preference i konfiguracione fajlove o kojima niste ni znali da postoje.
Ako korištenje uninstallera ne može da obriše aplikaciju, postoji još jedna opcija – Terminal. Ipak, ova opcija zahteva malo više tehničkog znanja. Ukoliko se odlučite za nju, a nemate prethodnog iskustva, bitno je da tačno ispratite sledeće korake, jer i najmanja greška može dovesti do kobnih posledica po vaš računar.
Da biste koristili Terminalovu komandnu liniju za brisanje problematične aplikacije, sledite ove korake:
U nekim slučajevima, aplikaciju ne možete obrisati jer je pokrenuta i odbija da se zatvori (čak i uz File > Quit ili tipkanje Command+Q). U tom slučaju, postoje dva načina da je zatvorite kako biste je obrisali.
Najjednostavniji način da to uradite je korištenje Force Quit menija. Jednostavno kliknite na Apple meni > Force Quit > aplikacija koju želite zatvoriti > Force Quit.
Ako ovo ne radi, biće vam potrebna opcija Activity Monitor.
Ova alatka dolazi instalirana sa macOS-om i omogućava vam da vidite svaku aplikaciju, proces, servis i drugu aktivnost koja se izvršava na vašem računaru, uključujući mnoge stvari koje rade u pozadini. Pored toga predstavlja moćno sredstvo za prisilno zatvaranje.
Evo kako ga koristiti:
Idite na Finder > Applications > Utilities > Activity Monitor.
Pretražite sve procese koji se izvršavaju ili potražite ime aplikacije koju želite zatvoriti. Verovatno će biti istaknuta crvenom bojom i pisaće „Not Responding“.
Kliknite na aplikaciju koju želite zatvoriti tako da njena linija bude istaknuta, zatim na ikonu X, pa na Force Quit.
Aplikacija bi sada trebala biti zatvorena. Nakon ovoga, pokušajte je obrisati koristeći uobičene korake ili uninstaller koji smo pomenuli u prvom delu članka.